Choroba Kleszcz2

Opublikowane Czerwiec 9th, 2015 | przez Redakcja Jakleczycborelioze.pl

1

Skutki boreliozy

Borelioza jest chorobą przenoszoną przez niewielkie pajęczaki – kleszcze. Znalezionego na ciele kleszcza nie można więc bagatelizować, bo może on być nosicielem nie tylko boreliozy ale także licznych innych chorób takich jak anaplazmoza czy odkleszczowe zapalenie mózgu. W przypadku znalezienia kleszcza należy go ostrożnie usunąć używając do tego zagiętej pęsety wyciągając go zgodnie z kierunkiem wkłucia używając do tego stałej siły. W żadnym wypadku nie wolno kleszcza wyciskać, przypalać czy smarować tłuszczem bądź benzyną. Może się to tylko przyczynić do przedostania się większej ilości zakażonego płynu do organizmu i zwiększa ryzyko zakażenia chorobami odkleszczowymi.

Rozwój boreliozy

Borelioza może rozwijać się w organizmie bezobjawowo przez wiele miesięcy a nawet lat. Teoretycznie niezwiązane ze sobą objawy takie jak często bóle głowy, bóle bądź kołatanie serca, powtarzające się bóle mięśniowo – stawowe czy nawet utrzymujące się pomimo wypoczynku ogólne zmęczenie może stanowić symptom zarażenia boreliozą.
Nieleczona we wczesnym stadium borelioza może przeistoczyć się w formę przewlekłą. Najgroźniejszymi powikłaniami towarzyszącymi przewlekłej formie boreliozy występują, jeżeli choroba obejmie ośrodkowy układ nerwowy. W takich
sytuacjach pojawić się mogą łagodne formy zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych czy też zapalenia mózgu.

Powikłania i skutki boreliozy

Neuroborelioza odpowiednio leczona w większości przypadków nie pozostawia po sobie trwałych powikłań. W przebiegu neuroboreliozy mogą wystąpić także innego powikłania o daleko idącym wpływie na nasze życie. W przypadku zapalenia nerwu twarzowego może dojść do jego porażenia i w konsekwencji niedowładu częścią twarzy. W przypadku zapalenia nerwów obwodowego układu nerwowego mogą wystąpić drętwienia partii mięśniowych, mrowień rąk oraz nóg czy nerwobóli. W skrajnych przypadkach może dojść do przewlekłego zapalenia mózgu, które skutkować może ogólnym paraliżem ciała oraz uszkodzenia mózgu. Czasem występują także zmiany w psychice chorego – występują psychozy, stany otępienia czy zaburzenia koncentracji. Rozwijająca się choroba może powodować czasowe niedokrwienie niektórych obszarów mózgu co może mieć wpływ na narząd słuchu i wzroku zarażonego.

Borelioza może mięć również negatywny wpływ na nasze serce. Rozwijające się zakażenie może powodować zapalenie wsierdzia i osierdzia. Wywołuje zaburzenia przewodnictwa impulsów nerwowych, co powoduje zaburzenia rytmu serca bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. W około 5 procentach przypadków borelioza powoduje trwałe zmiany w funkcjonowaniu mięśnia sercowego.

Rzadkim skutkiem boreliozy jest występowaniu u zakażonego zapalenia stawów. Zazwyczaj ustępują one po zastosowaniu odpowiedniej antybiotykoterapii i nie pozostawiają po sobie śladów. Jednak w przypadku zaniechania leczenia może dojść do trwałych zmian w obrębie stawów.

BigButton

Tags:
  • Kinga Łuńska

    Bardzo mi się podoba ta strona, wiele przydatnych informacji w jednym miejscu :)

Wróć do góry strony ↑