Leczenie Leczenie

Opublikowane Czerwiec 4th, 2015 | przez Redakcja Jakleczycborelioze.pl

0

Leczenie boreliozy – główne metody

Leczenie i diagnostyka boreliozy stanowi poważny problem nie tylko dla pacjentów zarażonych tą choroba, ale także dla lekarzy, którzy muszą się zmierzyć z różnorodnością objawów i problemami z określeniem faktycznie rozwijającej się u pacjenta jednostki chorobowej. Odpowiednio szybkie zdiagnozowana borelioza może zostać wyleczona i nie spowoduje spustoszenia w organizmie zarażonego człowieka. W innym wypadku może dojść do przeniknięcia bakterii w głąb tkanek organizmu i pojawienia się rozsianych objawów obejmujących bóle mięśniowo stawowe, bóle kości, nawracające bóle głowy, a nawet objawy kardiologiczne. Z tego powodu podstawą wyleczenia z boreliozy jest wczesne jej wykrycie.

Diagnostyka boreliozy

Po zauważeniu pierwszych objawów zakażenia pod postacią rumienia wędrującego – intensywnego zaczerwienienia w okolicach ukłucia przez kleszcza o nieregularnym bądź pierścieniowym kształcie stanowi podstawę do wizyty u lekarza i podjęcia leczenia. Ważnym więc elementem jest dokładna obserwacja własnego ciała po każdej wizycie w środowisku o zwiększonym występowaniu kleszczy takim jak lasy czy łąki. W przypadku znalezienia kleszcza, które często wczepiają się w skórę głowy, zgięcia stawów, okolice pachwin czy pach należy jak najszybciej usunąć kleszcza przy pomocy zakrzywionej pęsety wyciągając go zgodnie z kierunkiem wkłucia płynnym ruchem i odkażeniem jego okolic. Jeżeli w ciągu kilku następnych dni nie wystąpi u nas rumień bądź objawy grypopodobne (wysoka temperatura, ból głowy, bóle mięśni, dreszcze) najprawdopodobniej nie zostaliśmy zakażeni boreliozą. W przypadku pojawienia się któregokolwiek z powyższych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Leczenie boreliozy

We wczesnym stadium od wykrycia zakażenia standardową metodą leczenia jest zastosowanie antybiotykoterapii z zastosowaniem doksycykliny, tetracykliny, cefalosporyny bądź penicyliny. Osoba zarażona przyjmuje antybiotyk przez okres 21 – 28 dni, po którym według części specjalistów następuje wyleczenie pacjenta, a ewentualne dalsze objawy uznaje się za stan poboreliozowy. W takich sytuacjach przedstawiona wyżej metoda leczenia może być w pełni skuteczna i pozwala uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się bakterii po organizmie. Problemy pojawiają się jednak przy późniejszym wykryciu zakażenia, gdy pojawia się wiele teoretycznie niepowiązanych objawów, a choroba wchodzi w stadium bardziej zaawansowane. W takim przypadku powyższa metoda niestety rzadko prowadzi do pełnego wyleczenia. Warto wtedy pomyśleć o zastosowaniu innej procedury leczenia.

Metoda ILADS – nowa nadzieja na leczenia boreliozy

Coraz więcej zwolenników zdobywa ostatnio standard leczenia o nazwie ILADS. Podstawowym założeń odróżniającym tę metodę od wspomnianej wyżej jest uznanie, że występujące po zakażeniu boreliozą objawy, nawet te które ujawniają się po upływie dłuższego czasu, nadal stanowią element zarażenia boreliozą. Z tego powodu w tej procedurze leczenia stosuje się kilka antybiotyków jednocześnie przez dużo dłuższy okres, nawet do kilku lat w celu usunięcia z organizmu wszystkich bakterii borreli i pełnego oczyszczenia organizmu, zamiast tylko usuwania poszczególnych objawów. Zastosowanie kilku rodzajów antybiotyków ma umożliwić pozbycie się wszystkich form przetrwalnikowych bakterii, które mogą występować jednocześnie w organizmie. Z zastosowaniem tej metody wiążą się jednak pewne problemy. Długotrwałe stosowanie antybiotyków, nawet w niewielkich dawkach może powodować upośledzenie odporności i naruszenie naturalnej flory bakteryjnej organizmu. Likwidując więc zakażenie boreliozą możemy narazić nasz organizm na zarażenie innymi infekcjami. Dla uniknięcia takiej sytuacji w przypadku stosowania metody ILADS należy ją uzupełniać przez stosowanie odpowiedniej diety i suplementację farmakologiczną.

Obok medycznych metod leczenia boreliozy występuje wiele terapii alternatywnych. Stosowanie ziół, biorezonansu, ozonowania krwi czy zindywidualizowanej diety może stanowić uzupełnienie procedur medycznych.
Zarówno w przypadku leczenia farmakologicznego jak i metod naturalnych, nie ma 100 % gwarancji wyleczenia boreliozy. Z tego powodu prowadzone są liczne badania poprawiające zarówno możliwości szybkiego zdiagnozowania zakażenia jak i skutecznego wyleczenia osoby zakażonej.

BigButton

Tags: , ,
Wróć do góry strony ↑