Kleszcze Kleszcz1

Opublikowane Czerwiec 4th, 2015 | przez Redakcja Jakleczycborelioze.pl

0

Jak wygląda kleszcz?

Kleszcz jest niewielkich rozmiarów pajęczakiem należącym do gromady roztoczy. Zaobserwowano około 600 gatunków kleszczy, ale w najpopularniejszy w Polsce jest kleszcz pastwiskowy. Niestety pomimo niewielkich rozmiarów kleszcze są przyczyną wielu trudnych do wyleczenia chorób takich jak borelioza, anaplazmoza, tularemia, gorączka krwotoczna czy odkleszczowe zapalenie mózgu.

Kleszcz i jego charakterystyka

Długość ciała kleszcza może osiągać około 30 mm, choć w większości przypadków wynosi od 10 do 15 mm. Kleszcze posiadają ryjkowaty narząd gębowy służący do przedostanie się przez powłoki ciała zwierzęcia na którym pasożytują i umożliwiające ssanie krwi i płynów tkankowych. Jednocześnie wpuszczają do organizmu ofiary toksyny blokujące odpowiedź immunologiczną ułatwiającą żywienie. Aparat gębowy jest wyposażony w liczne ząbki umożliwiające zakotwiczenie się w skórze w taki sposób, aby z łatwości utrzymać się w skórze żywiciela.

Kleszcz i różne jego formy

Problemem w identyfikacji kleszcza jest zazwyczaj to, że występuje on w kilku formach: larw, nimf i postaci dorosłej. Różnią się one nieco wyglądem oraz znacznie rozmiarem. W większości przypadków jednak larwy i nimfy kleszcza pasożytują na mniejszych ssakach i rzadko są spotykane na ludziach. Pamiętać trzeba jednak, że kleszcz w każdym stadium rozwojowym musi pasożytować i pożywić się krwią, aby móc przeobrazić się w wyższe stadium. Kleszcz po spożyciu krwi powiększa się kilkukrotnie, gdyż w jego odwłoku gromadzi się krew, którą wyssał z organizmu osobnika, na którym pasożytuje.

Kleszcz

Kleszcze występują na wszystkich szerokościach i długościach geograficznych, jednak nie każdy kleszcz jest nosicielem chorób. W Polsce zgodnie ze statystykami około 30% kleszczy przenosi patogeny różnych chorób, z czego kilka procent omawianą tutaj boreliozę. Aktywność kleszczy przypada na okres między kwietniem a listopadem, z jej znacznym zwiększeniem w maju – czerwcu oraz wrześniu – październiku. To miesiące w których powinniśmy zachować szczególną czujność. Na okres zimowy kleszcze zapadają w stan diapauzy – okres życia utajonego, w którym zatrzymane są niemal wszystkie ich funkcje życiowe i mogą wrócić na żer w następnym roku.

Co zrobić, gdy znajdziemy na sobie kleszcza?

W sytuacji znalezienia na ciele kleszcza należy go niezwłocznie usunąć przy pomocy zakrzywionej pęsety bądź szczypczyków wyciągając go zgodnie z kierunkiem wkłucia przy użyciu jednostajnej siły. Ranę po usunięciu kleszcza należy oczyścić i obserwować pod kątem pojawienia się rumienia wędrującego – zaczerwienienia o nieregularnym bądź pierścieniowym kształcie pojawiającym się w okolicach ukłucia przez kleszcza. Odkrycie rumienia jest pierwszym objawem wskazującym na zarażenie boreliozą. Szybkie podjęcie leczenia może nas uchronić przed rozwinięciem się choroby i pozwoli na pełne wyleczenie.

BigButton

Tags: ,
Wróć do góry strony ↑