Kleszcze PrzenoszenieBoreliozy

Opublikowane Czerwiec 10th, 2015 | przez Redakcja

0

Jak kleszcze przenoszą boreliozę?

Borelioza to choroba, którą można się zarazić poprzez ugryzienie kleszcza – to maksimum wiedzy, jaką posiadamy na temat tej coraz poważniej grasującej w Polsce chorobie. Jednak żeby wiedzieć jak uważać i zabezpieczyć się przed zarażeniem, powinniśmy dowiedzieć się gdzie występują kleszcze i jak następuje samo zakażenie. 

Borelioza bakteryjna, czyli Borrelia burgdorferi, rozprzestrzenia się poprzez ugryzienie zakażonych kleszczy. Kleszcze zwykle znajdują się na obszarach zalesionych i wykazują złożony cykl życia. W niektórych regionach kleszcze czarnonogie, oprócz boreliozy, mogą rozprzestrzeniać inne choroby, w tym babeszjozę i anaplazmozę. Ogólnie mówiąc, kleszcze muszą znajdować się w skórze od 36 do 48 godzin, aby przenieść bakterie boreliozy.

Większość ludzi zostaje zakażonych przez ugryzienie niedojrzałego kleszcza, tzw. poczwarki. Poczwarki są małe (mniej niż 2 mm) i trudno zauważalne; żerują w miesiącach wiosennych i letnich. Stąd właśnie bierze się sezonowość zainteresowania tą chorobą. W zimie po prostu nie zetkniemy się z zagrożeniem.

Gdzie występują kleszcze?

Dorosłe kleszcze również mogą przenosić bakterie boreliozy, ale one są znacznie większe i tutaj bardziej prawdopodobne jest ich znalezienie i usunięcie przed czasem przekazania bakterii. Dorosłe kleszcze Ixodes są najbardziej aktywne jesienią.

Kleszcze Ixodes szukają zwierząt gospodarzy ze ściółki na podłożu lasu lub z końcówek traw i krzewów. Kleszcze wpełzują na zwierzęta lub ludzi, ocierając się o nich; nie potrafią skakać i latać. Kleszcze znajdujące się na skórze głowy zwykle przedostały się tam z dolnej części ciała. Kleszcze wysysają krew wbijając część gębową (nie całe ciało) w skórę osoby lub zwierzęcia. Kleszcze Ixodes są powolnymi podajnikami: jeden posiłek może trwać kilka dni. Kiedy są już nakarmione, ich ciała powoli powiększają się.

Ryzyko narażenia na kleszcze jest największe w lesie i przy brzegach trawników i lasów; jednak również zwierzęta mogą przenosić kleszcze na trawniki i ogrody oraz do domów. Wczasowicze, turyści, pracownicy wykonujący roboty na zewnątrz również mogą być narażeni na zakażenie kleszczem w miejscach zalesionych, krzaczastych i trawiastych.

Gdzie występują kleszcze?

Ludzie, którzy spędzają czas w mocno zalesionych obszarach, gdzie zakażone kleszcze są powszechne, są narażeni na większe ryzyko zakażenia. Choć w teorii borelioza może rozprzestrzeniać się poprzez transfuzję krwi lub poprzez inny kontakt z zainfekowaną krwią, są nie znane tego typu przypadki.

Borelioza jest rozpowszechniana w północnych regionach świata o klimacie umiarkowanym. Zobaczmy co musi się stać aby borelioza pojawiła się na danym obszarze. Kleszcze, które przenoszą bakterie boreliozy potrzebują stałej, wysokiej wilgotności względnej na poziomie gruntu, a bardzo często zwierzęta gospodarcze, które występują na danym terenie mogą dostarczyć żywność dla kleszczy podczas ich różnych etapów życia.

BigButton


O autorzeWróć do góry strony ↑