Kleszcze Usuwanie

Opublikowane Czerwiec 4th, 2015 | przez Redakcja Jakleczycborelioze.pl

0

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza

Nie każdy kleszcz występujący w Polsce jest nosicielem niebezpiecznych dla człowieka chorób, jednak wiele z nich przenosi groźne drobnoustroje. W przypadku znalezienia kleszcza na swoim ciele należy go jak najszybciej usunąć. Usunięcie kleszcza wydaje się skomplikowaną procedurą, która może być trudna dla osoby niewprawionej. Nic bardziej mylnego. Podczas usuwania kleszcza trzeba stosować jednak kilka podstawowych zasad, które znajdą Państwo poniżej.

Dlaczego należy szybko usunąć kleszcza?

W pierwszej kolejności podkreślić należy, że szybkie znalezienie i usunięcie kleszcza może pozwolić uniknąć zakażenia chorobami odkleszczowymi takimi jak odkleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmoza czy borelioza. Im krótszy kontakt płynów ustrojowych człowieka z zakażonym pajęczakiem tym większa szansa, że chorobotwórcze drobnoustroju nie zdołały przeniknąć do naszego organizmu.

Należy pamiętać, że znalezionego kleszcza w żadnym wypadku nie należy wyciskać, smarować benzyną lub innym tłuszczem czy przypalać. W takiej sytuacji możemy tylko spowodować szybsze przenikanie toksycznych substancji do naszego krwioobiegu i zwiększyć ryzyko zakażenia.

Jak prawidłowo usunąć kleszcza

W calu usunięcia kleszcza warto zaopatrzyć się w zagiętą pęsetę bądź wąskie szczypczyki, które umożliwią nam złapanie główki kleszcza, gazę i środek odkażający (wodę utlenioną bądź spirytus). Po odkażeniu pęsety należy chwycić kleszcza jak najbliżej skóry za główkę i ciągnąć z jednostajną siłą zgodnie z kierunkiem ukłucia aż do wyciągnięcia go z ciała. Przy wyciąganiu kleszcza w żadnym wypadku go nie przekręcamy – może to powodować urwanie główki i pozostanie jej w skórze ukłutej osoby, co może zwiększać ryzyko zakażenia. Po wyciągnięciu kleszcza okolice ukłucia należy przemyć środkiem odkażającym. Następnie należy umyć dokładnie ręce i odkazić pęsetę. Później natomiast należy obserwować okolice ukłucia w poszukiwaniu rumienia – zaczerwieniania o nieregularnym bądź pierścieniowym kształcie, które jest pierwszą oznaką możliwego zakażenia boreliozą. Jeżeli w jakikolwiek sposób nie jesteśmy pewni swoich umiejętności i boimy się, że wyciągnięcie kleszcza przekracza nasze możliwości udajmy się jak najszybciej do przychodni bądź na pogotowie. Maksymalne skrócenie czasu, który minął od ukłucia do usunięcia jest ważnym elementem mogącym nas ochronić przed ewentualnym zakażeniem.

Usuwanie

Dostępne narzędzia do usuwania kleszcza

Aktualnie dostępnej jest wiele urządzeń umożliwiających sprawne usunięcie kleszcza bez użycia pęsety. W aptekach można kupić pompki próżniowe, specjalne długopisy czy lassa w cenie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Pompka próżniowa przy użyciu podciśnienia wysysa kleszcza ze skóry i działa prawie automatycznie – nie wymaga wprawy w jej używaniu. Lasso owija się ciasno wokół główki kleszcza i ułatwia wyjęcie pewnym ruchem całości pajęczaka ze skóry.
Przy usuwaniu kleszcza mogą wystąpić sytuacje, w których pomimo staranności nie uda się usunąć go w całości ze skóry. Pozostawienie fragmentu główki w ciele nie powinno powodować u nas dużych obaw. Większe niebezpieczeństwo niesie ze sobą próba amatorskiego usunięcia pozostałości, co może powodować rozcięcie skóry i w konsekwencji ułatwienie przenikania drobnoustrojów chorobotwórczych do naszego organizmu. W takich przypadkach najlepiej jest się ograniczyć do oczyszczania okolic ukłucia.

Co dalej?

Ważne jest, aby po usunięciu kleszcza dokładnie obserwować miejsce ukłucie w celu obserwacji możliwych zmian. Rumień wędrujący pojawia się między 1 a 7 dniem od zakażenia bakteriami wywołującymi boreliozę. W tym stadium choroba nie zdążyła się jeszcze rozprzestrzenić po organizmie i można zastosować skuteczne leczenie. Zastosowanie intensywnej terapii antybiotykowej przez okres około 21 – 28 dni pozwolić może na całkowite uwolnienie organizmu od krętków borelli powodujących stan chorobowy. Leczenie bardziej rozwiniętego stadium boreliozy – postaci rozsianej – nastręcza dużo więcej trudności i wielu wypadkach może okazać się nie w pełni skuteczne. Szybkie znalezienie kleszcza, jego usunięcie oraz późniejsza obserwacja zmian może uratować nas przed poważnymi konsekwencjami zarażenia boreliozą.

Pobierz bezpłatne kompendium wiedzy o boreliozie, przygotowane przez naszych ekspertów.

Tags: ,
Wróć do góry strony ↑