Kleszcze Skutki

Opublikowane Czerwiec 9th, 2015 | przez Redakcja Jakleczycborelioze.pl

0

Co zrobić gdy ukąsił Cię kleszcz?

Każda wizyta w lesie, rodzinny piknik na polanie powinny skończyć się dokładną obserwacją własnego ciała w poszukiwaniu kleszczy. Nie ma części ciała, która byłaby w pełni ochroniona przed niechcianymi pasożytami. Znalezionego kleszcza należy jak najszybciej ostrożnie usunąć ze skóry. Kleszcz po znalezieniu powinien zostać niezwłocznie usunięty/ Im szybciej usuniemy kleszcza tym mniejsze jest ryzyko zakażania chorobami odkleszczowymi, tym omawianą tu boreliozą. Proces usunięcia wygląda następująco:

1. kleszcza usuwamy używając wąskich szczypczyków (należy je wcześniej odkazić wodą utlenioną bądź alkoholem, którymi chwytamy go jak najbliżej skóry. Należy pamiętać aby nie łapać za odwłok – szczypcami możemy zmiażdżyć kleszcza i wtłoczyć do rany zakażony płyn, który może powodować zarażenie boreliozą i innymi chorobami,
2. dla skutecznego usunięcia kleszcza należy ze stałą siłą wyciągać go pod kątem w jakim wbił się w ciało, aż do całkowitego wyjęcia,
3. okolice ukłucia należy przemyć środkiem odkażającym,
4. należy umyć dokładnie ręce i obserwować miejsce ukłucia.

Usuwanie

Czego absolutnie nie wolno zrobić podczas usuwania kleszcza?

Nieprawidłowym działaniem jest próba obracania kleszcza w trakcie usuwania go – może to skutkować oderwaniem tułowia kleszcza lub jego zmiażdżeniem. Jeżeli nie posiadamy w domu specjalnych szczypczyków lepiej nie podejmować próby usunięcia kleszcza przy pomocy domowych środków typu pęseta, igła, palce. Może się to skończyć oderwaniem samego odwłoku i pozostawieniem części kleszcza w ciele pacjenta. W żadnym wypadku nie należy także próbować usuwać kleszcza przez natłuszczenie go, natarcie benzyną czy próbę wyciśnięcia. Zwiększa to ryzyko przeniknięcia toksycznego płynu do organizmu. W takim wypadku dużo lepszym rozwiązaniem jest udanie się do apteki w celu kupienia odpowiednich szczypiec lub wizyta w przychodni gdzie lekarz bądź pielęgniarka udzieli fachowej pomocy.

Na rynku można znaleźć wiele urządzeń wspomagających usunięcie kleszcza. Pompy czy długopisy próżniowe umożliwiają usunięcie kleszcza dzięki zastosowaniu podciśnienia. Zazwyczaj działają automatycznie, więc ich użycie nie wymaga wprawy. Jeżeli mamy jednak jakiekolwiek obawy dotyczące usunięcia kleszcza, szybka wizyta u lekarza powinna załatwić sprawę.
W przypadku usunięcia kleszcza i pozostawieniu niewielkiego jego fragmentu w ciele należy zastosować wyłącznie środki odkażające. Próby mechanicznego usunięcia pozostałości po kleszczu mogą się skończyć przerwaniem skóry i umożliwieniem wniknięcia zakażonego płynu do organizmu co znacznie zwiększa ryzyko zakażenia.

Środki ostrożności po usunięciu kleszcza

Szybkie odkrycie kleszcza i jego usunięcie nie gwarantuje uniknięcia zarażenia boreliozą. Po usunięciu kleszcza należy uważnie obserwować fragment ciała na którym znaleźliśmy pasożyta w poszukiwaniu rumienia wędrującego. Rumień jest to miejscowe zaczerwienienie bądź zaróżowienie skóry o różnej wielkości, które pojawia się w okolicach ukłucia kleszcza w okresie 1 – 3 tygodni od ukłucia. Zaczerwienienie może przyjmować formę pierścieni, bądź plam o nieregularnym kształcie. Rzadziej pojawiającą się oznaką zakażenia jest naciek limfocytowy: jest to niewielkich rozmiarów niebolesny guzek o czerwonej barwie, pojawiający się najczęściej w okolicach małżowiny usznej lub brodawek sutkowych. Pojawienie się rumienia bądź nacieku limfocytycznego jest pierwszym objawem kontaktu z zakażonym kleszczem i jest sygnałem do skorzystania z pomocy lekarza.

 

ObjawyBoreliozy

Rumień wędrujący w formie pierścieniowej.

Naciek limfocytyczny

Nie w każdym jednak wypadku pojawia rumień. W takich przypadkach dużo trudniej jest zdiagnozować zarażenie boreliozą. Osoba, która została ukłuta przez kleszcza powinna szczególnie starannie pojawienie się w niedługim okresie po ukłuciu objawów grypopodobnych, które pojawiają się przed wystąpieniem innych oznak zakażenia. Należy zatem zwrócić uwagę na podwyższoną temperaturę, bóle mięśni i stawów, ból kości czy powtarzający się ból głowy. Zastosowanie leczenia antybiotykowego w tym stadium zwiększa znacznie szansę na wyleczenie boreliozy.

BigButton

Tags: ,
Wróć do góry strony ↑