Choroba InneChorby

Opublikowane Czerwiec 4th, 2015 | przez Redakcja Jakleczycborelioze.pl

0

Choroby odkleszczowe, czyli co oprócz boreliozy?

Przy kontakcie z kleszczem osoba ukłuta narażona jest na wiele różnych drobnoustrojów chorobotwórczych. Najczęściej występującymi chorobami odkleszczowymi są borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Oprócz nich występuje jeszcze wiele innych jednostek chorobowych wywoływanych przez kleszcze. Anaplazmoza, babeszjoza to choroby, które roznoszą kleszcze na obszarze Europy. Oprócz nich na terenie Azji, Ameryki Północnej czy południowej występują jeszcze takie choroby jak gorączka Gór Skalistych, dur powrotny, tularemia, kleszczowy paraliż, cytaukszonooza, gorączka krwotoczna krymsko-kongijska, gorączka kolorado, a nawet tyfus. W tym miejscu poświęcę trochę uwagi tym, które możemy spotkać w Polsce.

<h2>Charakterystyka boreliozy </h2>

Borelioza jest wywoływana przez zarażenie organizmu krętkami borreli. W pierwszych dniach od kontaktu z kleszczem na ciele w okolicach ukłucia pojawia się zaczerwienienie o nieregularnym bądź pierścieniowym kształcie – rumień wędrujący. W przypadku zaobserwowania rumienia należy niezwłocznie udać się do lekarza. Wczesne zastosowania terapii antybiotykowej w większości przypadków prowadzi do pełnego wyleczenia osoby zakażonej. W późniejszym okresie u osoby zarażonej pojawiają się objawy grypopodobne – bóle głowy, mięśni, podwyższona temperatura. Jest to ostatni moment na udanie się do lekarza i uniknięcie wielomiesięcznej, wyczerpującej dla organizmu antybiotykoterapii i rozsiania drobnoustrojów po organizmu. Po około 4 tygodniach borelioza przechodzi w stadium rozsiane – rozprzestrzenia się po organizmie i atakuje wszelkie tkanki. Objawy są rozłożone w czasie i mogą się wydawać ze sobą niepowiązane. Nawracające bóle głowy, bóle stawów, nierówne bicie serca mogą stanowić objawy zakażenia boreliozą. W wypadku zdiagnozowania boreliozy na tym etapie leczenie jest długotrwałe. Zgodnie z coraz popularniejszym standardem ILADS stosowana jest terapia wieloma antybiotykami przez kilka miesięcy co ma prowadzić do usunięcia wszelkich postaci bakterii borreli z organizmu. Niestety tak długie przyjmowanie antybiotyków wymaga niezwykłej uwagi oraz stosowania diety suplementacyjnej wspomaganej środkami farmakologicznymi. Nieleczona borelioza może dawać objawy przez lata siejąc spustoszenie w organizmie.

<h2>Inne choroby odkleszczowe</h2>

Odkleszczowe zapalenie mózgu jest najpoważniejszym obok boreliozy zakażeniem, którym możemy się zarazić po kontakcie z kleszczem. W pierwszych dniach od zakażenia u osób zakażonych pojawiają się objawy podobne do grypy połączone z nudnościami, wymiotami, biegunką. Jest to efekt reakcji obronnej organizmu i w wielu przypadkach na tym etapie kończą się objawy zarażenia. Czasem jednak zakażenie obejmuje układ nerwowy i powoduje wystąpienie zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych, zapalenie mózgu bądź zapalenie rdzenia kręgowego. Na tym etapie należy wprowadzić leczenie farmakologiczne, które jednak nie leczy samego zakażenia a jego objawy. W przypadku odkleszczowego zapalenia mózgu można się zabezpieczyć przed zachorowaniem stosując szczepienie ochronne. Szczepienie to składa się z trzech dawek otrzymywanych w okresie roku i oraz dawek przypominających. Szczepienie to jest zalecane osobom, które dużo czasu spędzają na powietrzu, dzieciom oraz kobietom w ciąży, gdyż szczepienie to zabezpiecza zarówno matkę jak i dziecko przed potencjalną chorobą.

Anaplazmoza jest chorobą wywoływaną przez bakterie gram ujemne. Od ukąszenia do pojawienia się objawów może minąć bardzo zróżnicowany okres czasu uzależniony od indywidualnych cech zakażonego. Najczęściej objawy pojawiają się między 7 a 10 dniem od ukłucia przez kleszcza. Wtedy pojawiają się objawy takie jak wysoka gorączka, dreszcze, bóle głowy, mięśni i stawów, nadmierne pocenie się i utrata apetytu. U zarażonych występują także problemy z suchym kaszlem, problemami z oddychaniem. Obok tych najczęściej występujących symptomów możliwe jest wystąpienie wysypki, zaburzeń żołądkowo – jelitowych czy nawet obrzęku wątroby i martwicy jej tkanek. Uszkodzeniu ulegają limfocyty a nawet szpik, co może prowadzić do licznych powikłań. Z reguły objawy te ustępują po upływie kilku dni, w rzadkich przypadkach jednak mogą pojawić się powikłania, które zagrażają życiu zarażonego. W przypadku tej choroby zakażenie leczy się stosując kombinację kilku antybiotyków przez okres co najmniej tygodnia.

Babeszjoza występuje na terenie Polski najrzadziej z wcześniej wymienionych chorób odkleszczowych występujących w Europie. W swoim przebiegu przypomina malarię: stopniowo u zarażonego pojawia się coraz większe zmęczenie i dyskomfort, obok których występuje rosnąca gorączka. Babeszjoza prawdziwe spustoszenie sieje w układzie krwionośnym zakażonego. Pasożyty po przeniknięciu do krwioobiegu powodują obumieranie i rozpad czerwonych krwinek prowadzący do pojawienia się anemii hemolitycznej. Symptomy pojawić się mogą nawet po 9 tygodniach od kontaktu z zakażonym kleszczem. Standardowym leczeniem jest zastosowanie kombinacji antybiotyków podawanych przez 7- 10 dni, a w przypadku ostrego przebiegu nawet do 6 tygodni.

BigButton
Wróć do góry strony ↑