Leczenie LeczenieDzieci

Opublikowane Czerwiec 8th, 2015 | przez Redakcja Jakleczycborelioze.pl

0

Borelioza u dzieci – objawy i leczenie

Wykrycie boreliozy jest trudne w przypadku dorosłych, a w stosunku do dzieci stanowi nie lada wyzwanie. Dzieci są bardzo narażone na ukłucie kleszcza w związku z aktywnym trybem życia i częstym przebywaniem w środowisku o zwiększonym występowaniu tego pajęczaka. Borelioza u dzieci to poważna sprawa, nigdy nie lekceważ nawet najlżejszych objawów.

Ukłucie kleszcza jest bezbolesne (w związku z występującą w płynach kleszcza substancją znieczulającą) co utrudnia znacznie znalezienie go u dziecka. Profilaktycznie należy po każdej wizycie na terenie o zwiększonym ryzyku złapania kleszcza obejrzeć ciało dziecka w poszukiwaniu tych pasożytów i jak najszybciej je usunąć. Kleszcze bardzo często znaleźć można na skórze głowy, za małżowinami usznymi, pod pachami, w pachwinach czy zgięciach stawów. Jeżeli znajdziemy kleszcza należy go ostrożnie usunąć zagiętą pęsetą, a okolice ukłucia zdezynfekować woda utlenioną bądź spirytusem.

Jak zdiagnozować boreliozę

Zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych największym problemem jest prawidłowe zdiagnozowanie choroby. W przypadku dzieci, wg statystyk, tylko w około 10 % przypadków pojawia się rumień, który jest pierwszą podstawą do uznania, że osoba ukłuta przez kleszcza została zakażona boreliozą. W takiej sytuacji do wykrycia choroby dochodzi dopiero na dalszym etapie, kiedy pojawiają się objawy rozsiane. W tym stadium leczenie musi być już agresywniejsze i dłuższe.

W przypadku małych dzieci ciężko jest zaobserwować pojawiające się objawy dlatego trzeba bardzo starannie obserwować pojawiające się zmiany. Elementem wskazującym na zakażenie boreliozą mogą być nagłe zmiany zachowania czy pojawienie się niewystępujących wcześniej problemów z uczeniem się, wysławianiem, koncentracją. Częstym objawem są także problemy ze snem, budzenie się w nocy czy nadmierna senność. U dziecka pojawić się też mogą bóle mięśni, zębów czy dokuczliwe bóle głowy. W przypadku dzieci występuje także jeden z podstawowych objawów w postaci poczucia zmęczenia i senności nieuzasadnionej faktycznymi okolicznościami.
Ważną rolę w wykryciu objawów boreliozy u dziecka w wieku szkolnym powinna być obserwacja przez wychowawców, którzy mogą odnotować pewne zmiany w zachowaniu wskazujące na możliwe zarażenie. Nie wolno bagatelizować wskazanych wyżej zmian zakładając, że są to standardowe objawy dojrzewania młodego człowieka.

Leczenie boreliozy u dzieci

Leczenie boreliozy dzieli się na część opartą na medykamentach oraz wsparcie medycyny naturalnej i składników, które dała nam natura.

Metoda leczenia boreliozy u dziecka nie różni się od tej, którą wykorzystuje się w leczeniu dorosłych. Najbardziej standardowym sposobem leczenia jest procedura IDSA, w której zarażonemu podawany jest jeden antybiotyk przez okres około 21 – 28 dni. Ta metoda jest skuteczna w przypadku wczesnego wykrycia zakażenia, kiedy bakterie nie rozprzestrzeniły się jeszcze po organizmie, czyli w okresie do 4 tygodni od kontaktu z zakażonym kleszczem. Jak wspomniano wyżej tak wczesne wykrycie choroby w przypadku dziecka jest niezwykle trudne, dlatego warto zapoznać się z innymi metodami leczenia.

Od niedawna zyskuje na popularności standard leczenia ILADS zakładający stosowanie wielu antybiotyków umożliwiający usunięcie z organizmu wszelkich form przetrwalnikowych krętka Borreli (bakterii wywołującej boreliozę). Antybiotyki przyjmuje się zazwyczaj przez kilka miesięcy. Niestety metoda ta niesie ze sobą pewne ryzyko upośledzenia odpowiedzi immunologicznej organizmu. W związku z tym stosowanie jej u dzieci wymaga szczególnej uwagi. Niezbędne jest wówczas stosowanie diety wspomagającej odporność organizmu oraz farmakologicznych suplementów. Wielokrotne przyjmowanie leków w ciągu dnia, także w szkole, wymaga uwagi nie tylko dziecka i rodziców, ale także uprzedzonych o tym nauczycieli. O skuteczności terapii decyduje bowiem jej konsekwentne przeprowadzenie.

Borelioza jest chorobą niezwykle trudną w diagnostyce i leczeniu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci, u których rzadko po ukłuciu przez kleszcza pojawia się rumień, a czasem nie udało nam się nawet zaobserwować kleszcza. Z tego powodu należy bardzo uważnie obserwować zachowanie dziecka i swoje wątpliwości skonsultować z lekarzem specjalistą, którym może uratować dziecko przed rozprzestrzenieniem się drobnoustrojów po organizmie.

BigButton

Tags: , ,
Wróć do góry strony ↑