Objawy ObjawyBoreliozy

Opublikowane Czerwiec 9th, 2015 | przez Redakcja

0

Borelioza – objawy, których nie wolno zlekceważyć

Objawy boreliozy bardzo często mylone są ze zwykłym przeziębieniem lub zmianami skórnymi. Borelioza to jednak bardzo poważna choroba, która w początkowej fazie może być łatwo wyleczona, jeśli nie zlekceważymy objawów i szybko ją wykryjemy.

Borelioza to choroba, którą możemy zarazić się od ugryzienia kleszcza. Stąd właśnie najpopularniejszym objawem, na który większość ludzi zwracam uwagę jest rumień na skórze, którzy tworzy się w okolicach ugryzienia. Dzięki temu, że zmiana jest widoczna na skórze, dużo ludzi dokładnie obserwujących swoje ciało, znajduje przebarwienia na bardzo wczesnym etapie. Trzeba jednak wiedzieć, że rumień na skórze jest związany z boreliozą – inaczej uznamy to za zwykłą reakcję organizmu na jakieś ugryzienie lub uczulenie i zlekceważymy poważną chorobę. Poza tym, lista objawów jest dużo dłuższa.

Objawy boreliozy na skórze

Podstawowym objawem boreliozy jest wymieniony wcześniej rumień na skórze, który powstaje zaraz po ugryzieniu kleszcza. W dużym uproszczeniu – rumień zabarwiony na czerwono ma kształt okręgu lub pierścienia, zdecydowanie odgranicza się od reszty skóry i jest bardzo widoczne. Chociaż może przybierać na rozmiarach, to jednak dobra obserwacja własnego ciała – w szczególności po wyjściu w teren, gdzie mogą występować kleszcze, powinien być odpowiedni do rozpoznania tego objawu. Nieleczony rumień powiększa się nawet do kilkunastu centymetrów średnicy.

Rumień jest tzw. „zmianą wczesną” i występuje do 30 dni od ugryzienia przez kleszcza. Najgorszym rozwiązaniem jest zlekceważenie rumienia, ponieważ nie zagoi się samoistnie. Wymagane jest leczenie, wspomagane ewentualnie suplementacją. Rumień jest często lekceważony, ponieważ nie jest raną, nie boli, nie swędzi – w zasadzie jest niegroźny, jeśli nie patrzymy tylko na odczucia organizmu. Jednak nie wolno go lekceważyć, ponieważ bakterie ze skóry mogą dostać się do krwi, czyli do organizmu i poszczególnych narządów.

Bardzo istotnym jest jednak problem braku rumienia. Według różnych badań, nawet jedna trzecia ugryzień nie zostanie zauważona, ponieważ nie ma zmian na skórze, które zostaną zauważone przez pacjenta. To w tych przypadkach istotna jest wiedza pacjenta o boreliozie i innych rodzajach objawów, które łatwo zlekceważyć. Bez zmian skórnych, trzeba być bardzo czujnym, bo można przejść obok boreliozy bez zauważenia, że rozprzestrzenia się w naszym organizmie.

Rzadką, ale jednak zdarzającą się zmianą skórną, będącą objawem boreliozy jest tzw. chłoniak limfocytowy skóry. Brzmi dużo groźniej i może być trudniejszy do zlokalizowania. Wyglądem przypomina guzek i częściej występuje w trudnych do zlokalizowania miejscach, np. małżowinie usznej lub brodawce sutkowej. Dużo częściej występuje u dzieci niż dorosłych, przez co jest jeszcze trudniejszy do znalezienia. Nie jest to zmiana bolesna.
Sama borelioza może przyjąć w swojej skórnej postaci formę tzw. przewlekłego zanikowego zapalenia skóry. Jak sama nazwa wskazuje, objawem będą zmieniające się czerwone i niesymetryczne plamy na rękach i nogach.

Objawy boreliozy w stawach

Zapalenie stawów nie jest prawie nigdy kojarzone z boreliozą i najczęściej szukamy przyczyn w zupełnie innych miejscach. Dopiero skojarzone z rumieniem, który występuje wcześniej, wszystko układa nam się w zespół objawów boreliozy. Z reguły problemy zaczynają się od jednego czy kilku stawów – raczej tych większych jak np. kolanowy. Czujemy opuchnięcie, może również wystąpić zaczerwienienie i inne zmiany skórne w okolicach stawu. Zapalenie stawów wymaga pilnego leczenia, ponieważ całkowicie zlekceważone, może przejść w formę przewlekłą i zniszczyć stawy.

Zmiany narządowe w organizmie

Borelioza byłaby dużo szybciej rozpoznawana i dużo mniej inwazyjna, gdybyśmy mogli pozostać jedynie przy skórnych objawach. Jednak ma oba wpływ na cały nasz organizm – w końcu kleszcz przenoszący bakterie zakaził nasz organizm silnym drobnoustrojem. Choroba nie czeka i stara się jak najszybciej rozprzestrzenić po całym organizmie – pomaga jej w tym chociażby krew, dzięki której może szybciej rozejść się po poszczególnych organach. Tak szybka ekspansja drobnoustrojów w organizmie wywołuje silne infekcje, które swoimi objawami przypominają silną grypę.
Wśród objawów może wystąpić oczywiście gorączka, dreszcze, zmęczenie, silne pocenie się, bóle mięśniowe – w zasadzie klasyczne objawy, które towarzyszą każdemu silnie przeziębionemu człowiekowi.

Jednak przewlekła borelioza może mieć silny wpływ na całe nasze ciało – bezsenność, silne zmęczenie, obniżenie sprawności a nawet zmiany metaboliczne (np. silne chudnięcie), drętwienie kończyn, a nawet zaburzenia smaku to jedne z najgorszych objawów, które uaktywniają się na bardziej zaawansowanych etapach choroby.

Borelioza i objawy, które na pewno zlekceważysz

Zmęczenie to chyba najtrudniejszy do rozpoznania objaw, bo towarzyszy to naturalny stan ciężko pracujących ludzi, nasilający się często wraz ze zmianami pór roku. Jednak badania potwierdzają, że niektórzy pacjenci w pierwszej fazie boreliozy skarżą się na ponadprzeciętne zmęczenie, nawet jeśli wcześniej dużo odpoczywali.

Nadwrażliwość na alkohol to objaw, który tłumaczymy sobie przemęczeniem lub zbyt szybkim spożywaniem alkoholu, jednak ma to przyczynę ukrytą i wywołaną bakteriami boreliozy. Pijąc niewielka liczbę alkoholu mamy wrażenie, że wypiliśmy bardzo dużą ilość. Ponadto część badanych stwierdza, że po samym wypiciu alkoholu nasilają się pozostałe objawy.

Niektórzy zarażeni boreliozą skarżą się na silne wypadanie włosów, co w eksperymentalnych przypadkach wygląda jak efekt uboczny silnego leczenia zmian rakowych. Jest to uporczywy, ale łatwy do wyleczenia objaw.

Innym z objawów jest silny ból karku, pojawiający się bez innej wyraźnej przyczyny. Podobnie zaskakujące bywają napady „otępienia”, które niektórym pacjentom wydają się w trakcie badań podobne do stanu silnego odurzenia alkoholowego lub medycznego. Silne zaburzenia postrzegania rzeczywistości mogą łączyć się np. ze zmęczeniem i bólami karku, co świadomej osobie może dać wiele do myślenia – zmiana skórna byłaby tego najlepszym potwierdzenie.

BigButton.


O autorzeWróć do góry strony ↑